Među bolestima modernog doba, velikim dijelom uvjetovane suvremenim načinom života, ubraja se i osteoporoza, bolest kostiju kod koje dolazi do neravnoteže procesa izgradnje i razgradnje kostiju.
Starenjem normalno zbog prirodnog odljeva kalcija, dolazi do gubitka koštane mase, no kod osteoporoze taj je gubitak u velikim količinama. Kosti postaju sve tanje, krhke su, sklone prijelomima. Ova bolest naime, nema simptome - nikakvi bolovi ni ograničenja ne upozoravaju da nešto s kostima nije uredu.Službena medicina raspoznaje tri glavne grupe uzroka, a time i tri vrste osteoporoze.
Vrste osteoporoze
menopauzalna osteoporoza nastaje zbog pada razine spolnih hormona koji, prisjetimo se, potiču osteoblaste na izgradnju kostiju i smanjuju djelovanje osteoklasta. Zbog toga, kroz duže vrijeme, ravnoteža se u metabolizmu kostiju pomiče prema učesnicima u razgradnji kostiju. Nekoć je ovaj problem bio mahom “ženska tegoba”, no danas se uviđa kako i sve veći broj muškaraca, zbog pada muških spolnih hormona, može oboljeti od osteoporoze.
osteoporoza izazvana lijekovima postala je čest problem, pogotovo kod osoba na rerapiji kortikosteroidima (glukokortikoidima). To je, primjerice, slučaj kod reumatoidnog artritisa, bolesti koja se uglavnom razvija u zrelijim godinama kada dolazi do menopauze, pa takvi lijekovi još dodatno potiču ubrzani gubitak koštane mase.
staračka osteoporoza nastaje u visokoj životnoj dobi kada zbog općeg smanjenja metabolizma, te mirovanja, dolazi do gubitka gustoće koštanog tkiva. Menopauzalna je osteoporoza najučestalija od svih nabrojenih.
Liječenje osteoporoze
U modernoj medicini osteoporoza se tretira različitim klasama lijekova. Liječnici i znanstvenici pokušavaju pronaći način kako spriječiti da dođe do osteoporoze. Međutim u današnjoj medicini osteoporoza se liječi različitim lijekovima.
bisfosfonati - lijekovi koji smanjuju djelovanje osteoklasta i time smanjuju razgradnju kostiju. U tu klasu pripadaju spojevi poput alendronata, risedronata i ibandronata. Mehanizam djelovanja bisfosfonata je inhibicija enzima koji sudjeluje u sintezi kolesterola (farnezil-difosfat sintaze), a posljedica djelovanja na taj enzim jest smanjena aktivnost osteoklasta. Glavni problem ovih lijekova su mučnine, ali i činjenica da ne pojačavaju mehanizme izgradnje kostiju
hormonska terapija - često primjenjivana metoda kod liječenja osteoporoze, čime se kompenzira manjak spolnih hormona u zreloj dobi. No, ove terapije nisu bez rizika i povećavaju mogućnost nastanka tumora dojki i krvnih ugrušaka (tromba), te rast endometrija maternice.
Vitamin D i kalcij - jedan od načina liječenja, premda osteoporoza nije bolest manjka kalcija! Dapače, u doba kada se zapadno društvo hrani kao nikada prije kalcijem, dodacima prehrani s kalcijem i namirnicama obogaćenima kalcijem, osteoporoza postaje sve veći i učestaliji problem. Ovaj paradoks negira floskule o “pijenju mlijeka kao prevenciji” te uzimanju golemih količina kalcija u raznim oblicima. Većina laika, pa čak i liječnika, nije svjesna da postoje razne vrste kalcijevih soli, što diktira kvalitetu kalcijskih preparata kao dodataka prehrani, a da ne spominjemo kako isključivo hormoni reguliraju apsorpciju kalcija
kalcitonin iz lososa - jedna od rjeđe primjenjivanih terapija. Kao što je već rečeno, kalcitonin je jedan od hormona koji sprečavaju razgradnju koštanog tkiva. No, kalcitonin lososa kao lijek nije toliko djelotvoran, a javljaju se i problemi uzimanja (sam hormon je nestabilan, a može izazvati imunološku reakciju na sebe samog).
rekombinantni paratireoidni hormon - naizgled paradoksalna terapija jer bi trebala smanjivati gustoću koštane mase zbog mobilizacije kalcija iz kostiju putem aktivacije osteoklasta. No, čini se da paratireoidni hormon u dužoj primjeni povećava gustoću najugroženijih kostiju (femur, kralješci...).
Prevencija
Najteža posljedica osteoporoze je prijelom kosti, osobito prijelom kralježaka i vrata bedrene kosti. Problem je što do lomova kostiju može doći i pri sasvim nezahtjevnim pokretima kao što su saginjanje, podizanje nekog predmeta, uspinjanje stubama itd.
Osteoporoza se dokazuje mjerenjem mineralne gustoće kostiju i prema nekim preporukama prvo bi mjerenje trebalo obaviti već u tridesetim godinama života, a zatim redovito pratiti stanje.
Komentari