Prošla su vremena kad su djecu u školi učila pisati "pravom rukom" dok im je lijeva ruka bila svezana uz tijelo.
Prošla su vremena kad su djecu u školi učila pisati "pravom rukom" dok im je lijeva ruka bila svezana uz tijelo. Vrlo često se čuje da djeca ljevaci imaju loš rukopis, da su nespretna ili da će bolovati od disleksije. Na svijetu jedan od deset ljudi je ljevoruk.
Istraživanja su pokazala da ovi strahovi nemaju osnove. Dugi niz godina su se osobe koje se više služe lijevom rukom smatrale bolesnima. I danas kada su istraživanja pokazala suprotno od uvrijeđenog opet veću počast dajemo desnoj ruci: križamo se desnom rukom, rukujemo, prisežemo…
Znanstvenicima je fenomen ljevorukosti oduvijek bio interesantan. Zahvaljujući napretku medicine i povezivanju izvršavanja određenih poslova s funkcijama mozga, zagonetni uzroci ljevorukosti polako se počinju objašnjavati.
Provedeno ispitivanje na mozgovima novorođenčadi pokazuje da se mozak ljevaka i dešnjaka razlikuju od rođenja. Kod dešnjaka je lijeva strana mozga razvijenija dok u ljevaka ta asimetrija nije posebno izražena niti vidljiva.
Ljevorukost je nasljedna osobina, roditelji od kojih je jedan dešnjak, a drugi ljevak 60% je veća vjerojatnost da će i dijete biti ljevak.
Komentari