Što je endometrioza?

Sluznica maternice ili endometrij se ljušti i izbacuje kroz rodnicu tijekom menstruacije. Kod nekih žena, endometrijsko tkivo "pobjegne" kroz jajovode odnosno "prebaci" se na neko drugo tkivo...

Sluznica maternice ili endometrij se ljušti i izbacuje kroz rodnicu tijekom menstruacije. Kod nekih žena,  endometrijsko tkivo se prebaci na neko drugo tkivo, pa se učvrsti primjerice na jajnike. Tamo to tkivo nastavlja reagirati na hormonske poticaje tijekom menstrualnog ciklusa, krvareći svaki mjesec i izazivajući bolove.

Endometrioza

Zašto se endometrioza javlja u nekih žena a u drugih ne, još je uvijek nije poznato. Genetska predispozicija ima određenu ulogu, dok stručnjaci smatraju da je krivac neki imunološki poremećaj.
Simptomi mogu biti: bolne mjesečnice, bolovi pri spolnom odnosu, nadutost, bol u leđima i proljev.

Izravnim pregledom tkiva trbušnih organa uz pomoć laparoskopa provjeravamo da li imamo endometriozu.
Liječenje: Hormonskom terapijom kojom se prekida mjesečnica, a time i rast endometrija. Ti lijekovi, međutim, imaju neugodne nuspojave, primjerice pojačanu dlakavost, debljanje i akne.

Drugi oblici liječenja uključuju izazivanje privremene ili umjetne menopauze. Iako hormonsko liječenje djeluje, bol se vraća u oko 50 posto žena, i to u roku od pet godina. Kirurško liječenje izvodi se laserom i podrazumijeva uklanjanje tkiva endometrija "prebačenog" u druge organe, ali se bolest često vraća. Edometrioza se teško liječi i najčešće se liječenje svodi na ublažavanje boli različitim lijekovima. U nekih žena ta bolest može izazvati neplodnost, no sve žene oboljele od endometrioze ne moraju imati problema s začećem.

Komentari