Ilike/Shutterstock

Učimo djecu čitanju knjiga od malena

Znate li da je metoda glasnog čitanja ključna za razvijanje čitateljskih navika? Znate li koliko je važna za kasniji uspjeh u školi te općenito uspjeh u stjecanju znanja i vještina?

Služi i kao prevencija poteškoća u čitanju koje se mogu javiti već u najranijoj dobi. Da ne bude zabune, izuzetno je važno čitati djeci svih uzrasta, a ne samo najmlađima.

Evo nekoliko činjenica zašto je važno čitanje naglas te savjeta i ideja za provedbu glasnog čitanja djeci najmlađe dobi:

  • Djeca, koja od najranije dobi nauče vrijednost knjiga, najčešće postanu vrsni samostalni čitatelji.
  • Glasno čitanje pomaže djeci povezati ono što vide, čuju i pročitaju. Glasno čitanje odraslih djeci proširuje dječji vokabular i proširuje njihovo opće znanje.
  • Postajete čitateljski uzori djeci.
  • Glasno čitanje djeci, ali i vama, otkriva literaturu koju možda nikada sami ne biste otkrili, poput poezije, kratkih priča...
  • Upoznajete djecu s književnim jezikom koji se znatno razlikuje od svakodnevnog govora, ili jezika koji se čuje na televiziji, pročita u novinama ili čuje u filmovima.
  • Potičete ih na maštanje o ljudima, mjestima, vremenima i događajima koje nisu upoznali ili doživjeli.
  • Stvara se veza između djeteta i odraslog koji mu čita te im tako osigurava zajedničke teme za razgovor. Govorenje i razgovor pomažu u razvoju vještina čitanja i pisanja.
  • Glasno čitanje pomaže razvoju kognitivnih sposobnosti kroz razgovore o pročitanom.
  • I na kraju, ali ne i manje važno - glasno čitanje je zabavno!

Uzmite dijete u krilo i to tako da ono može gledati slikovnicu.
Igrajte se riječima, stvarajte rime, pjevajte, uključite ime djeteta u priču ili pjesmu jer djeca to vole.
Knjižarski lanac Algoritam MK nastavlja sa serijom super skcija. U travnju, tradicionalno organiziraju „Mjesec dječje knjige“.
Posjetite  Algoritam – MK. Čekaju vas posebne ponude, radionice i druga iznenađenja.
 

Izvori
1. Koralek, D. Reading aloud with children of all ages. www.communityplaythings.com/resources/articles/reading/readingaloud.html (17-03-2013)
2. Polette, K. Reasons to read aloud to children. www.education.com/reference/article/reasons-read-aloud-children (17-03-2013)

 

Komentari