Seprimor/Shutterstock

Mitovi i činjenice o borama

Kad dođemo u zrelije godine počinjemo primjećivati promjene na našoj koži koja više nije zategnuta i sjajna kao nekad, počinju se primjećivati prve bore.

Kad dođemo u zrelije godine počinjemo primjećivati promjene na našoj koži koja više nije zategnuta i sjajna kao nekad, počinju se primjećivati prve bore. Vječito je pitanje koji su to uzročnici takvih promjena na koži?

Jedan od najvećih mitova je da žene čija je koža masnija imaju manje bora. Ova tvrdnja nije točna, ali istina iza ovog mita je da su bore uočljivije na suhoj koži. Drugi mit jest da unošenjem dovoljne količine tekućine u tijelo lakše ćete se boriti s borama, no opet niti ovo nije skroz točno. Iako je hidratacija vašeg tijela vrlo bitna, ona se ne može boriti s prvim znakovima starenja.

Najvažnije uzročnik pojave bora je genetika koja igraju veliku ulogu u tome kako ćete stariti, jer ukoliko imate genetske predispozicije za nastanak bora teško ih možete spriječiti, ali ih svakako možete pravilnom njegom ublažiti. Dermatolozi savjetuju da preko dana naneste dovoljnu količinu zaštitne kreme od UV štetnih zraka koji su jedan od glavnih uzročnika pojave bora i oštećenja kože. Drugo važno pravilo je da obavezno skidate šminku prije spavanja kako bi dopustili koži da preko noći diše i na taj način umanjili pojavu bora.

Tjelovježba je dobra za cijeli organizam pa tako i za našu kožu jer smanjuje bore zbog jačeg protoka krvi kroz mišiće lica.

Izlaganje suncu ubrzava proces starenja, stoga na umu imajte da nanosite kremu koja ima UV zaštitu svaki dan. Iako će se bore s vremenom pojaviti, krema za sunce će malo usporiti taj proces.

Pušenje šteti cijelom organizmu pa tako i vašoj koži, savjet dermatologa je da prestanete pušiti, a vaša koža će vam uzvratiti zdravim sjajem i s manje bora.

Nosite naočale za sunčanje, jer „škiljenje“ uzrokuje bore oko očiju.

Unos visoko kalorične hrane šteti organizmu, a samim time i vašoj koži.

Komentari